ZGŁOSZENIE EKSPLOATACJI PRZYDOMOWEJ OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW
INFORMACJA
dotycząca zgłoszenia przydomowej oczyszczalni ścieków oraz zbiorników bezodpływowych
Procedurę budowy przydomowej oczyszczalni ścieków rozpoczyna się od określenia, jaka będzie jej przepustowość. Zgodnie z art. 29. ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane budowa oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia.
Zgodnie z art. 30 ust. 1b oraz ust. 5 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych dokonuje się organowi administracji architektoniczno-budowlanej (Starostwo Powiatowe). Zgłoszenia należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Organ administracji architektoniczno-budowlanej, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zgłoszenia, może, w drodze decyzji, wnieść sprzeciw. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli organ administracji architektoniczno-budowlanej nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.
Do zgłoszenia budowy przydomowej oczyszczalni ścieków do Starostwa Powiatowego potrzebne są następujące dokumenty:
- wypełniony druk zgłoszenia budowy,
- oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
- mapa sytuacyjno-wysokościowa: z zaznaczoną lokalizacją oczyszczalni.
- projekt budowlany oczyszczalni, zawierający opis techniczny, rysunki i obliczenia,
- wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego: lub decyzja o warunkach zabudowy,
- opinia geotechniczna (badanie gruntu),
- zgłoszenie wodnoprawne do Nadzoru Wodnego (jeśli wymagane - w przypadku niektórych sytuacji, takich jak odprowadzanie ścieków do rowu melioracyjnego lub rzeki, konieczne może być uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego),
- ewentualne pełnomocnictwo, w przypadku zgłoszenia przez osobę trzecią,
- zaświadczenie o braku możliwości podłączenia do kanalizacji.
Burmistrz Rzgowa informuje, że zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach gminy mają obowiązek prowadzenia ewidencji zbiorników bezodpływowych na nieczystości płynne oraz ewidencji przydomowych oczyszczalni ścieków.
Zgodnie z art. 152, art. 153 oraz art. 378 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska, w związku z § 2 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 2 lipca 2010 r. w sprawie rodzajów instalacji, których eksploatacja wymaga zgłoszenia zgłoszenia z uwagi na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi wymagają oczyszczalnie ścieków o przepustowości do 5 m3 na dobę, wykorzystywane na potrzeby własnego gospodarstwa domowego lub rolnego w ramach zwykłego korzystania z wód.
Instalacja, z której emisja nie wymaga pozwolenia, mogąca negatywnie oddziaływać na środowisko, podlega zgłoszeniu organowi ochrony środowiska.
W przypadku zwykłego korzystania ze środowiska przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami wójt, burmistrz lub prezydent miasta jest właściwy w sprawach przyjmowania zgłoszeń, o których mowa w art. 152 obowiązek zgłoszenia instalacji ust. 1.
Na podstawie art. 2 ust. 1. pkt 2 ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej, zwalnia się z opłaty skarbowej dokonanie zgłoszenia w sprawach budownictwa mieszkaniowego. Wykonanie instalacji przydomowej oczyszczalni ścieków wyłącznie dla celów zapewniających właściwe funkcjonowanie budynku mieszkalnego.
Formularz zgłoszenia eksploatacji przydomowej oczyszczalni ścieków stanowi załącznik do niniejszego artykułu.
Do formularza należy dołączyć następujące dokumenty:
- mapa sytuacyjna z naniesieniem lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków,
- dokumentacja techniczna opisująca zasady funkcjonowania przydomowej oczyszczalni ścieków,
- kopia zgłoszenia budowy indywidualnej przydomowej oczyszczalni ścieków
- certyfikat, aprobata techniczna przydomowej oczyszczalni ścieków,
- kopia zgody/zaświadczenia wydanego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie
Zgłoszenia dokonuje się w Referacie Ochrony Środowiska w pok. 7 w godzinach urzędowania.